Jdi na obsah Jdi na menu

Poradna

 Ahojky! 

Vzhledem k tomu, že mi poslední dobou píšete a ptáte se mě na problémy, většinou s láskou, tak jsem se rozhodla založit poradnu. Ptejte se na cokoli... lásku, přátelství, školu, práci, vztahy, jakékoli osobní problémy. Nikoho nesoudím a myslím, že žádný problém není bezvýznamný. Pokud chceš, tak napiš...

✎ Piš sem do komentářů nebo pokud nechceš aby to bylo zde na webu tak piš na email: info@alianaleevi.com

 

Ráda všem poradím jak jen nejlépe budu umět :-)

 

Díky za návštěvnost a mějte se krásně

Aliana

 

Pokud chceš o svém problému mluvit online s ostatními návštěvníky, tak zkus    CHAT  

 

 

Komentáře :-)

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aliana Leevi - Re: Nevim co dělat!!!!!!

11. 8. 2016 21:49

Ahoj Domčo,
chápu, že to musí být těžké, když se musíš dívat na to jak tvůj kluk snů je zamilovaný do jiné slečny. Na jednu stranu se můžeš snažit změnit oblečení, účes, styl atd, ale otázkou je, jestli to to bude stát za to, když to pak nebudeš ty. Důležité je, aby tě ten kluk měl rád takovou jaká jsi a ne takovou jaká bys měla být v jeho očích. Změna vhledu by měla vždy přijít tehdy když to sama chceš a děláš to sama kvůli sobě a ne proto, aby ses zalíbila někomu jinému. Můžeš si také zjistit jakou povahu má u holek rád a chovat se tak, ale pak nebude mít rád tebe, ale falešnou představu o tobě a to přeci nechceš. Určitě budeš raději mít upřímný vztah než vztah založený na pokrytectví. Vím, že bys byla raději, kdybych ti tu napsala seznam věcí, co udělat, aby se do tebe zamiloval, ale to neudělám, protože si myslím, že láska se nedá takhle škatulkovat. Buď přijde nebo ne. Přijmi to, že má rád jinou jako fakt a energii, kterou bys vložila to vzteku na tu Moniku spíše dej do hledání jiného kluka. Zasloužíš si kluka, který tě bude mít rád takovou jaká jsi a nebudeš muset jemu nebo sobě nic dokazovat. Taky hlavně si nemyslím, že by ona byla lepší nebo horší než ty, jen je prostě jiná a každý člověk má rád něco jiného. Je to jako když někdo má rád vanilkovou zmrzlinu a někdo čokoládovou. Nelze říct, že by jedna z nich byla lepší nebo horší a určitě se vanilková zmrzlina nebude snažit být čokoládovou, protože ví, že taková jaká je je nejlepší na světě a jistě brzy přijde člověk, pro koho taková bude ;) Vím, že to bude těžké zapomenout na něj, ale soustřeď se na jiné věci a pokus se všímat si i jiných kluků, třeba tam je i kluk, kterému připadáš ty - taková jaká jsi nejlepší na světě! Takže se tím opravdu netrap. :-) Měj se krásně a užívej léto :-)

Sára - Jak jí to mam vysvětlit?

23. 7. 2016 9:13

Ahoj, moje kamarádka se mi furt posmívá že nemam kluka. A já jí na to říkám že nechci.Tet půjdu do sedmé.V šesté třídě se naše třída naprosto změnila. A to takhle: že kluci si chytají holky a dělají to (jenom jako s oblečením). Mě to nikdy žádný kluk neudělal, protože jsem (tlustá). Furt se mi zato směje. Třeba mi říká tohle : Chudinko, tebe žádný kluk nechce vid? :D A směje se mi s dalšíma holkama! Porad mi co jí mám na to říct?

Aliana Leevi - Re: Jak jí to mam vysvětlit?

23. 7. 2016 12:13

Ahoj Sári,
rozumím, že je na tebe vyvíjen velký tlak od spolužáků i kamarádky. Tady bych spíš zvážila jestli je to opravdová kamarádka, když se ti posmívá a nezastane se tě. Kamarádka ti má být oporou a určitě by ses neměla kvůli ní trápit. Jsou takové osvědčené hlášky, které většinou lidi uzemní, ale záleží na tobě jestli to za to ta "kamarádka" stojí. Můžeš jí třeba říct něco jako: "Já můžu zhubnout, ale ty si mozek koupit nemůžeš." nebo "Kdyby jsi teď spolkla mouchu, budeš mít větší mozek v žaludku než v hlavě." nebo "O laciné zboží je vždy velký zájem." Ale jsou to jen takové hlouposti a věř mi, že na tom jakou máš postavu opravdu nezáleží. Jsou to jen povrchní věci. Netrap se kvůli tomu a najdi si kamarádky, které tě budou mít rády takové jaká jsi a nebudou se ti posmívat. Teď kolem tohoto věku to bude asi šílené a spolužáci budou koukat více na vzhled než na opravdové hodnoty jako je inteligence, přátelství, porozumění a podobně. Ale až půjdeš na střední školu, tak tam je to většinou jiné. Ale samozřejmě to není o tom, že budeš čekat na to až odejdeš ze školy. Rada pro tebe zní: měj se ráda taková jaká jsi, buď sebevědomá, věnuj se tomu co tě baví, snaž se dobře učit a kašli na názory ostatních. Je to tvůj život a ne jejich. Jsi mladá, máš celý život před sebou a věřím tomu, že tě čeká ještě mnoho dobrých věcí, spoustu dobrých přátel a jednou jistě i potkáš velkou lásku. Měj se krásně a užívej léto! :-)

Sára - Re: Re: Jak jí to mam vysvětlit?

23. 7. 2016 15:38

Děkuju ti za odpověd :) Ale ona všechny holky ve třídě šikanovala v 1 a ve 4 si je spratelila a nikdo se mnou nechce kamaradit aby je zase nesikanovala.

Aliana Leevi - Re: Re: Re: Jak jí to mam vysvětlit?

23. 7. 2016 17:50

To je mi líto. Záleží jak moc to přehání, ale pokud je to jen takové pošťuchování a nijak se to nestupňuje, tak by se to mohlo zarazit tím, že uvidí, že se jen tak nedáš a oplatíš jí to stejnou mincí. Pokud by se to mělo stupňovat a bylo by to čím dál horší, tak to určitě řekni někomu dospělému ve svém okolí, ke komu máš důvěru. Např. rodiče, učitelka, výchovná poradkyně, teta, strejda, atd. V krajním případě můžeš i změnit školu, ale doufám, že tvůj případ nebude tak závažný, abys musela tohle podstoupit. Každopádně buď sebevědomá a teď o prázdninách máš i příležitost na sobě pracovat. Můžeš poznat nové kamarády, věnovat se nějakému sportu, číst zajímavé knihy např. z psychologie atd. Vím, že je to těžké, ale třeba ti pomůže jeden známý citát: "Nikdo tě nemůže ponížit bez tvého svolení." Netuším, co má ta tvoje spolužačka za problém, když má potřebu neustále někoho šikanovat. Pokud se to nezlepší, můžeš i využít linku bezpečí, je zdarma: 116 111, pokud budeš chtít zase napiš a ráda ti poradím :-)

Jana - Jo nebo Ne?

13. 7. 2016 19:39

Ahoj,už několikrát jsi mi poradila a tak se chci zeptat ale odpovědět potřebují rychle do pátku jde o to že nevím jak dát klukovi najevo že má šanci co mu mám říct takže otázka zní jak mu dát najevo že má šanci.

Aliana Leevi - Re: Jo nebo Ne?

13. 7. 2016 21:07

Ahoj Jani,
díky za důvěru, tady celkem dost záleží na tom, jestli se spolu bavíte nebo jestli se ti jen líbí a moc se neznáte. Pokud potřebuješ teď do pátku odpověď, tak předpokládám, že se uvidíte. Jestliže se bavíte normálně a už se více znáte a myslíš si, že se mu taky líbíš, tak to je celkem snadné. Promluv si s ním mezi 4 očima, popř. jestli tam budou další lidi, tak ho požádej, jestli se půjdete projít. Určitě mu hned nevyznávej horoucně city, ale spíše na to jdi pomalu, aby měl spíše on pocit, že sbalil tebe a ne naopak. Ale určitě tomu můžeš pomoci tím, že mu na procházce řekneš něco milého, za něco ho pochval nebo připomeň nějaký hezký společný zážitek. Uvidíš, jak bude reagovat. Když budeš mít pocit že se stydí, ale stojí o tebe, tak ho třeba opatrně vezmi za ruku nebo něco podobného. Vyloženě šablona neexistuje. Nejdůležitější je, aby jste byli sami a pak uvidíte, tak se to bude vyvíjet. Pokud se moc neznáte a bude jen na nějaké akci jako ty, tak postupuj opatrně, protože nikdy nevíš jak to bude brát. Každopádně ať je to jakkoli, tak poslouchej své srdce, buď milá, přátelská a užívej léto! :-)

Simona - jak mu mám pomoct

19. 6. 2016 21:38

Ahoj. Jde o jednoho mého známého. Má pořád nějaké spory s rodinou, s manželkou se pořád hádají a je skoro pořád ve stresu a hodně to zahání alkoholem. Očividně už toho má dost, protože se pokusil o sebevraždu. Prý byl někde s kámošema, odjel na chatu a tam si to chtěl udělat. Bylo štěstí, že mu jeden kámoš zavolal a on se mu zdál po telefonu nějaký divný, tak jel za ním na tu chatu a našel ho tam s poškozenýma žilama. Naštestí ho zachránili, ale já myslím, že tohle už není jenom tak. Ještě předtím, než se chtěl zabít, byl u psychiatra, ale ten mu dal takovou radu, že ho to ještě více položilo. Řekl mu, že jestli si chce pomoct, tak musí okamžitě přestat pít. A navíc mu někteří lidé do očí říkají, že je alkoholik. Prý v práci i brečel, což mi přišlo zvláštní, protože on byl vždycky takový drsňák. Ráda bych mu pomohla, ale on mě vůbec nezná, asi ani neví, jak se jmenuju. Už jsem se s ním chtěla seznámit, ale on nikam nechodí, protoze jeho zena ho porad drzi doma a on by rad nekam sel. Prosim porad mi jak mu mam pomoc. Je mi ho opravdu lito.

Aliana Leevi - Re: jak mu mám pomoct

30. 6. 2016 12:06

Ahoj Simonko,
moc tě obdivuju za to jakou máš o něj starost. Je to určitě úžasné a většina lidí by to neudělala. Pokud mu opravdu chceš pomoci, tak upozorňuju, že to nebude lehké, ale šance tam je. Samozřejmě netuším jak moc pije, ale alkohol dokáže s lidmi dělat strašné věci a každý člověk je jiný a má jinou snašenlivost. Nejdůležitější pro tebe teď je, aby sis k němu nějak našla cestu. Musí to být pomalu, opatrně a bez jakýchkoli výčitek. Člověk, který propadl jakékoli závislosti v podstatě ví, že je to špatné a měl by s tím přestat, ale z vlastní vůle to zpravidla nedokáže. Ale tohle člověk nerad slyší, je to totiž dost ponižující a člověk si raději dál nalhává, že může přestat kdykoli bude chtít. Dává mu to naději, že ještě na tom není tak hrozně, čeho se vlastně v hloubi duše bojí. Je zde i otázkou proč tolik pije? Podle toho co píšeš se dá lehce usoudit, že je nešťatný v životě. Bylo by dobré zjistit příčinu jeho bolesti. Od kdy začal pít, jestli z nějakých důvodů pije více a taky co ho baví a dělá šťastným. Netvdím, že odpověďmi an tyto otázky se vše vyřeší, ale určitě to může být první krok. Chápu, že ho naštvalo, co mu řekl psycholog, podle mě to od něj nebylo moc taktní. V životě každého člověka je nejdůležitější jeho vlastní vůle to změnit. Ostatní můžou pomoci nebo nějak poradit, ale každý má svobodnou vůli a nikdo nikdoho nemůže do ničeho nutit. Možná, kdyby měl v životě něco, co by mu přinášelo radost a štěstí, tak by mu to pomohlo. Vážně je to těžké posoudit. Vlastně ho ani neznám, tak nechci vynášet nějaké soudy, ale podle mě by bylo nejlepší bavit se s jeho rodinou a dobrými kamarády a zjistit co nejvíce o jeho životě. Potom i budeš vědět jak se s ním bavit. Např. pokud zjistíš, že ho baví fotbal, tak se s ním můžeš bavit o tom a podobně. Moc bych tobě i jemu přála, aby se to vyřešilo. Buď stále trpělivá a jsem moc ráda, že jsou na světě lidi jako jsi ty :-)

denisa - POMOCTE MI S KLUKEM

28. 6. 2016 18:23

Ahoj
chtela bych pomoct klukem ktery je muj nejlepsi kamarad ale nejhorsi je ze on se to dozvedel. A ted jsem nou dva mesice nemluvi ale kdyz mi chce neco rict tak to posle po kamosce. A ja se bojim ze jsem mu ukradena
PS: je mu je 11 a me 12

Aliana Leevi - Re: POMOCTE MI S KLUKEM

30. 6. 2016 11:42

Ahoj Deni,
omlouvám se za zdržení, ale už jsem ti odpověděla zde: http://alianaleevi.com/clanky/testy/laska-a-pratelstvi/miluje-te_-_pro-holky_.html#block-comments

Karolína - nerozumím si s vrstevníky

11. 6. 2016 12:13

Ahoj. Je mi 13 let a vůbec si nerozumím se svými vrstevníky, protože mám úplně jiné názory i zájmy, než oni, ale mám dalo by se říct kamarády, kteří jsou výrazně starší než já (třeba o 30 nebo o 40 let). Kdyby si rozuměli i oni se mnou, byla bych ráda, ale oni se mnou prohodí jenom pár vetšinou jen pár slov. Občas si s nimi a s mým taťkou někam zajdeme, ale oni se baví většinou jenom s ním. A rodiče mi říkají, že je nesmysl, abych se s nimi kamarádila. Myslíš, že mají pravdu? A jak mám zařídit, aby se se mnou více kamarádili? Možná to zní hloupě, ale kdyby to nějak šlo, byla bych ráda.

Aliana Leevi - Re: nerozumím si s vrstevníky

11. 6. 2016 13:41

Ahoj Kájo,
podle toho, co píšeš, by usoudila, že jsi na svůj věk velmi inteligentní. To je určitě dobře. Jenomže ve světě bohužel panují předsudky a lidi se jimi často nechají řídit. Podle spousty lidí znamená třináctiletá holka to samé co pubertální chování a absolutní absenci porozumění pro nějaké důležité věci. Přestože to tak často může být, tak každý člověk je originál a nelze házet všechny do jednoho pytle. Jsou lidi. kteří se ve třinácti chovají hloupě a praštěně a jsou lidi, kteří se ve třinácti zajímají o věci o něco hlubšího smyslu. Tady jde, ale i o to, že přestože jistě inteligentní jsi, tak na některé věci máš stále dost času a dospělí mohou vést různé řeči a ne všechno je pro uši třináctileté dívky. Neber to ani tak, že by ti rodiče nevěřili, ale spíše tak, že tě chtějí před některými věcmi chránit. Jsou to tvoji rodiče a jsi pro ně nejdůležitější osoba na světě. Všechno má svůj čas. Ale pokud skutečně chceš vést inteligentní konverzaci a se svými vrstevníky si nerozumíš, tak se zaměř ta to co tě baví a podle toho si vyber třeba nějaký kroužek nebo klub. Např. pokud tě baví sport, přihlas se na aerobik, pokud tě baví zpěv, tak do pěveckého kroužku atd. Jde o to, že pak budeš s lidmi, kteří mají stejné nebo podobné zájmy, budeš moci jezdit třeba na různé soutěže, kde budeš mít možnost poznat nové lidi a podobně. Nebo můžeš jít v létě pracovat jako dobrovolník do domova důchodců, tam budou jistě rádi za pomoc a navíc si můžeš vyslechnout spoustu životních příběhů, když si budeš povídat s babičkami a dědečky. Nemusíš dělat všechno, ale určitě když budeš hledat, tak najdeš lidi se kterými si budeš rozumět a budete se vídat. Moc držím palce a měj se krásně. :-)

Lenka - Kluk

13. 5. 2016 16:39

Ahoj Aliano jsem v 7 třídě a asi mě má rád jeden kluk Michal a já si začínám pomalu uvědomovat že ho mam taky ráda ale kamarádky si ze mě utahují...

Např.: On tě chce mě to řekl...
Já: je mi to jedno...
Hmm jasně

Co mám dělat ? Mám ho ráda ale nechci aby si ze mě utahovali...
Děkuju za odpověď :)

Aliana Leevi - Re: Kluk

15. 5. 2016 19:33

Ahoj Leni,
z kamarádek si nic nedělej. Patrně ještě z toho nemají moc rozum, když se ti tak posmívají. :-) Neříkej tomu klukovi nic určitého, že s ním chceš chodit, že se ti líbí atd. To by ho mohlo vyděsit. Spíše na to jdi pomalu a oklikou. Pozvi ho třeba na procházku, do kina, na oslavu narozenin nebo něco podobného. Snaž se s ním bavit nejprve o obyčejných věcech jako škola, počasí, atd. a pak nenápadně přejdi k zálibám. Zeptej se ho třeba, co poslouchá za hudbu, jaké filmy se mu líbí a podobně. Podle jeho reakce sama uvidíš jak na tom je. Jde o to nebrat to z počátku jako tutovku, ale spíše buďte nejprve kamarádi a čas ukáže kam to dál povede. Buď určitě sama sebou. Snaž se ho občas za něco pochválit, ale ne přehnaně, aby to nevypadalo strojeně. Hlavně vztah dvou lidí je o 2 lidech a ne o kamarádkách. Kamarádky ti můžou říct svůj názor, ale je na tobě a tom klukovi, jak bude vás vztah pokračovat. Poslouchej své srdce a jednej s rozvahou. Přeju ti, aby bylo vše v pohodě a měj se krásně! :-)

Lenka - Re: Re: Kluk

9. 6. 2016 16:06

Děkuju moc za odpověď :) !

Adéla - Kluk z busu

30. 5. 2016 19:18

Ahoj Terko,
právě jsem se přestěhovala a nikoho z okolí neznám. Chtěla bych si najít aspoň nějaké kamarády, ale nevím jak. Líbí se mi jeden kluk, kterého každý den potkávám na autobusové zastávce a jezdíme spolu busem. Stydím se ho pozdravit, protože se bojím co si bude myslet. S kluky jsem moc zkušeností neměla a myslím si, že bych to pokazila. Pomůžeš mi prosím nějak??

Aliana Leevi - Re: Kluk z busu

30. 5. 2016 22:59

Ahoj Áďo,
nejsem Terka, ale Aliana, tak si nejsem jistá jestli píšeš o radu právě mě, ale pokud ano, ráda ti odpovím. :-)

Adéla - Re: Re: Kluk z busu

31. 5. 2016 21:21

Omlouvám se za chybu :)
Budu ráda za každou radu

Kata - Ten kluk..

8. 5. 2016 17:54

Ahoj,minule (asi pul roku,rok) jsem ti psala o klukovi. Jak me nechce,neodepisuje mi atak. No tak ho porad za tu dobu miluju, kamoska mu to napsala jako ze vim ze jsem udelala hodne chyb a tak. On napsal ze mu to je jedno. A ona jako,jestli ji neveri ze mu to klidne reknu osobne. On ze klidne ale rekne ze ne. A ze me po takovy dobe uz proste nechce. No a tahkle si o me psali asi tyden. No a v patek ve skole na me promluvil. Kamoska rikala kdyby me nechtel tak na me nebude mluvit. A to co psal nemusi byt pravda. Ze nas obe treba skousel jestli to je pravda. Protoze minule jsem mu psala ze srandy ze ho miluju.a on mi to asi veril. Takze nevim jestli to skousi ale myslim si to. Tak bych se chtela zeptat co si o tom ty myslis :)