Jdi na obsah Jdi na menu

Poradna

 Ahojky! 

Vzhledem k tomu, že mi poslední dobou píšete a ptáte se mě na problémy, většinou s láskou, tak jsem se rozhodla založit poradnu. Ptejte se na cokoli... lásku, přátelství, školu, práci, vztahy, jakékoli osobní problémy. Nikoho nesoudím a myslím, že žádný problém není bezvýznamný. Pokud chceš, tak napiš...

✎ Piš sem do komentářů nebo pokud nechceš aby to bylo zde na webu tak piš na email: info@alianaleevi.com

 

Ráda všem poradím jak jen nejlépe budu umět :-)

 

Díky za návštěvnost a mějte se krásně

Aliana

 

Pokud chceš o svém problému mluvit online s ostatními návštěvníky, tak zkus    CHAT  

 

 

Komentáře :-)

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aliana Leevi - Re: Jak poznat neupřímnou kamarádku

24. 4. 2016 17:54

Ahoj Evčo,
na jednu stranu se říká, že bychom neměli soudit druhé podle názoru ostatních, ale na druhou stranu se říká, že na naždém šprochu je pravdy trochu... Možná to ta kamarádka nedělá schválně, jen si to neuvědomuje. Těžko říct... Když se s ní budeš bavit, tak si všímej detailů a hlavně jak mluví o ostatních před tebou. Protože jak mluví o ostatních, tak před ostatními mluví o tobě. Ve chcíli, kdy bude před tebou pomlouvat ostatní lidi, tak jí na to upozorni. Pověz jí, že se ti to nelíbí a že jsi nechtěla věřit tomu, co o ní ostatní říkají. Snaž se taky vyzdvihnout něco pozitivního na ní. Třeba řekni, že je s ní sranda a je fajn holka, ale je škoda, že ostatní tak pomlouvá. Vysvětli jí, že by se jí to taky nelíbilo, kdyby o ní takhkle ostatní mluvili. No uvidíš sama podle situace. Tu dívku neznám, ale podle mě to nemyslí zle, jen dříve mluví než přemýšlí a nedomýšlí následky své upovídanosti. Přeju ti, aby se to vyřešilo a abys věděla jaký kamarádka je. Měj se krásně a užívrj života :-)

Eva - Re: Re: Jak poznat neupřímnou kamarádku

24. 4. 2016 19:11

Děkuji za odpověď. Ještě jsem chtěla doplnit, že skoro o všech mluví pěkně a často si o druhých dělá iluze, i když jsou nekteří ve skutečnosti horší, než říká. A podle toho, co mi druzí říkají, mluví pěkně i o mně.

Lenka - Jak žít s aspergerovým syndromem

2. 4. 2016 10:57

Ahoj. Je mi 13 let a mám aspergerův syndrom a vůbec nevím jak s tím mám žít. Pořád se v něčem kontroluju abych něco nepokazila a mám takové divné myšlení. Někdy myslím na takové hlouposti, že přemýšlím, jestli jsem vůbec normální a štítím se věcí, které jsou úplně normální. Prostě se musím pořád ujišťovat, jestli se chovám normálně a jestli se neztrapňuju. Jak s tím mám žít?

Aliana Leevi - Re: Jak žít s aspergerovým syndromem

2. 4. 2016 14:28

Ahoj Leni,
chápu, že žít s aspergerovým syndromem není snadné a spoustu věcí v životě ti to komplikuje. Ty však máš svůj život ve svých rukou a můžeš proměnit negativní věci v pozitivní. V historii najdeš spoustu slavných lidí s podobnými problémy a přes to žili úspěšný život. Přemýšlej o tom, co tě v životě opravdu hodně baví. Je to tanec, zpěv, malování, sport nebo něco jiného? Umělecké vyjádření tvých pocitů ti jistě pomůže ve vyrovnanosti se životem. A hlavně se nedá říct, co je normální. Spousta lidí se zdají být tzv. normální a přitom nevíš o čem přemýšlí. Chci tím jen říct, že se možná trápíš zbytečně. Doporučuju najít si na internetu životopisy slavných lidí, kteří trpí podobnými problémy. Mohou tě v něčem inspirovat. Je také vědecky vyzkoumané, že lidi s AS mají vysoké IQ. Tak to často bývá, že lidé, kteří jsou výjmečně inteligentní mají problém s obyčejnými věcmi, které jsou pro ostatní samozřejmostí. Pokud jsi to ještě neudělala, tak si udělej nějaký IQ test a celkově se snaž rozvíjet svou osobnost. Také je třeba brát v úvahu, že je ti teprve 13 let a většina lidí v tomto věku prožívá velkou nejistotu. Pokud máš pocit, že tyto rady nejsou dostatečné, tak zkus zajít za psychologem nebo nějakým odborníkem, který se bude specializovat na AS :-) Každopádně buď sama sebou a pamatuj, že některé věci nestojí za to řešit. Prostě užívej života a raduj se z maličkostí :-) Měj se moc krásně :-)

Žanet - Neupřímná kamarádka

27. 3. 2016 6:46

Ahoj Aliano, je mi 19 let, před měsícem jsem se s kamarádkou dohodla, že si budeme zatím dopisovat abychom se trochu poznali a ona s tím souhlasila. Celý dva měsíce jsme si tedy obě psali např. o škole, o výletech, o lidech jak se k sobě chovají, a pod. Do konce mě vždy uměla podpořit, když mi něco nevyšlo ohledně škole atd. Před týdnem jsem ji poslala přání k Velikonocům a od té doby kamarádka dělá, že mě nezná ignoruje vše co ji napíšu. Myslela jsem, že je upřímná, že mi napíše co ji na mě vadí že si už se mnou nechce dopisovat. Ráda bych věděla kde a v čem dělám chybu.
Nemám zájem se někomu neustále doprošovat a ponižovat . Nevím v čem dělám chybu že ztrácím kolem sebe lidi přitom nikomu nic špatného nedělám velmi mě to vše mrzí. Přeji pěkné Velikonoce.

Aliana Leevi - Re: Neupřímná kamarádka

27. 3. 2016 17:27

Ahoj Žanetko,
mrzí mě jaké máš teď s kamarádkou problémy. Je ale důležité zjistit co za tím vězí. Možná má tvoje kamarádka moc práce se školou nebo doma a nestíhá vše, co by si přála. Možná si udělala něco, o čem nevíš a ti jí ranilo nebo někdo jí něco napovídal. Opravdu nevím důvod proč to tak je. Může to být spoustu věcí. Jestliže ti na vašem přátelství záleží, tak se jí zkus zeptat mezi 4 očima někde, kde budete samy dvě. Třeba na procházce. Nepiš jí přes internet, to je neosobní. Pověz jí jak to cítíš, jak nevíš co se děje a ráda bys věděla důvod. Neber to jako ponižování nebo vnucování, ale jako cestu k obnovení kamarádství. Pokud to budeš brát jako, že se vnucuješ, budeš to tak i cítit a tvoje chování tak bude i vypadat a působit na lidi. Také se pokus na to podívat z jejího úhlu pohledu. Jak to ona může vnímat a co ona prožívá. Píšeš, že ti dokázala kolikrát pomoci. Bylo to tak i ze tvé strany? Taky ses snažila jí pomáhat s jejími problémy? Je skutečně potřeba znát i její úhel pohledu. Je zvláštní, že by se někdo jenom tak zničeho nic změnil. Omlouvám se, ale nějak mi není jasné jestli se s kamarádkou vídáte i na živo nebo si jen dopisujete. Pokud si jen píšete, tak zkus použít Skype a přes webku, když na sebe obě uvidíte si o tom promluvte :-) Věřím, že je to jen nedorozumění a vše bude dobré. :-) Měj se hezky a užívej života!

Žanet - Re: Re: Neupřímná kamarádka

27. 3. 2016 20:02

Děkuji Ti Aliano za odpověd'. Ještě jsem chtěla doplnit, že když měla kamarádka nějaké problémy, tak určitě jsem ji také pomáhala dělala jsem pro ni to co ona pro mě . Jinak se nevídáme ale pouze si dopisujeme nebot' bydlíme od sebe daleko asi 150 km. Vždy jsem ji psychicky podpořila když se mi postěžovala ohledně školy nebo že se nepohodla s otcem.
Nemám pocit že bych kamarádce napsala něco co by se ji dotklo. Proto jsem překvapena že mi přestala psát aniž by mi napsala důvod.Ještě jednou Ti děkuji za Tvůj čas.

Aliana Leevi - Re: Re: Re: Neupřímná kamarádka

28. 3. 2016 13:50

Ahoj Žanetko,
tak to mě mrzí. Snad se vše brzy vyřeší. Děkuji za důvěru a přeji hezký den. :-)

hana - ma me rad

12. 3. 2016 22:45

ahoj nevim jestli mam rict klukovi ktery je o 1 rok mladci ze ho mam rada. Ale kdaz se on keme chova tak mile a umi me rozrsmat a ale od ty doby co zistil od mi kamosky ze ho mam rada tak se bojim e nebudem kamosi a on je tak mili a hodni a vi ome hodne veci tak te prosim a jemu bude 11 a me je 12

Aliana Leevi - Re: ma me rad

21. 3. 2016 10:24

Ahoj Hančo,
chápu, že jsi z toho teď zmatená, ale to vůbec nevadí. V 11 letech ještě většina kluků a upřímně ani holek neví, co pořádně chce. Vím, že se to lehce řekne a hůř udělá, ale pokus se s ním být jen kamarádka a časem uvidíš jak to půjde dál. V současné době, když bys mu řekla, že se ti líbí, tak by tě možná odmítl. Ale ne kvůli tobě, ale proto že možná nechce žádný vztah. Je také možné, že mu bude imponovat (bude se cítit polichocen) to, že se líbí o rok starší holce. Těžko říct. Možná raději počkej, buď na něj milá a usmívej se hodně a uvidíš. Třeba on sám po čase udělá první krok, pokud se mu líbíš. Ale jinak jste ještě velmi mladí, určitě není kam spěchat. Je také dobré vědět, že ty nejpevnější vztahy vznikly na dlouhodobém přátelství, protože ti dva už o sobě věděli hodně věcí a hodně toho prožili. Každopádně buď v pohodě a spokojená s tím, co máš. Užívej si života a měj se krásně. :-)

hanca - Re: Re: ma me rad

21. 3. 2016 19:45

dekuji za odpoved a o radu a krasne V elikonoce :D

Lea - prý jsem divná

12. 3. 2016 9:11

Je mi 13 let a hodně se bavím s dospělými lidmi a cítím se lépe spíše v jejich společnosti. Bavím se s nimi stejně jako se svými vrstevníky. Moji vrstevníci o mně kvůli tomu říkají, že jsem divná a že jsem vtěrka. Rodiče mi zase říkají, že si s dospělými lidmi nemůžu rozumět a mě to začíná štvát. Bavím se i s vrstevníky, ale nerozumím si s nimi tak dobře. Co jim na to mám říct?

Aliana Leevi - Re: prý jsem divná

21. 3. 2016 10:08

Ahoj Leo,
to že se bavíš raději s dospělými je určitě dobré. Není na tom nic špatného a jen to ukazuje to, že jsi rozumná a praktická dívka, která od života možná chce více než jen dětskou zábavu. Od starších lidí můžeš získat spoustu rad do života, protože oni si již prošli tím, co tebe teprve čeká. Možná mají rodiče strach, abys příliš rychle nedospěla a nepřišla tak o svoje dětství a možná to může být z části i předsudek podle věku. Lidé si často řeknou. Když je holce 13, tak ještě nemá z ničeho rozum atd. Ano občas to tak bývá, ale je spoustu případů, kdy 13letá dívka má více rozumu než 50letý muž. Není to samozřejmě pravidlo, ale stává se to. A když sama cítíš, že si ráda povídáš se staršími lidmi, tak proč ne. Věřím tomu, že jsi inteligentní mladá slečna a když budeš pokračovat dál a nevzdáš se, tak můžeš být v životě opravdu úspěšná. Jen si musíš dát pozor na to, aby tě někdo třeba nechtěl nějak využít. Ale určitě jestli si ráda povídáš třeba s babičkou, dědou nebo učitelkou, tak to se jistě nemusíš ničeho bát. Tvoji vrstevníci mají zřejmě obavy z toho, že tě ztratí. Protože se chceš bavit se staršími lidmi než jsou oni a proto ti nebudou stačit. Vysvětli jim, že je máš ráda a chceš být třeba i s kamarádkami ze školy, ale ráda si povídáš i se staršími lidmi. Pokud máš k nějaké kamarádce nebo kamarádovi ve svém věku důvěru, můžeš to vysvětlit, proč tě to baví a nebo vzít toho člověka někdy s sebou. Rodičům, přestože jsou nejbližšími lidmi se to vysvětluje těžko. Pokus se jim ukázat na někoho ze starřích lidí koho si váží nebo obdivují a řekni, že ten člověk žije dobrý život a ráda se od něj něcháš inspirovat nebo si poradit do života. A taky můžeš poznamenat něco jako, že když už ve svém věku víš co chceš, tak je to lepší než, když by ses v tom plácala do 40 let. Můžeš se ze životů starších lidí poučit a víš co chceš a co ne :-) V životě lidí jsou předsudky, tak je překonej a nic si z toho nedělej. Buď sama sebou a žij šťastný život. Měj se krásně. :-)

Alena - proč nejsem oblíbená

6. 3. 2016 0:02

Ve společnosti nejsem oblíbená. Čím by to mohlo být?

Aliana Leevi - Re: proč nejsem oblíbená

7. 3. 2016 11:10

Ahoj Alčo,
důvody mohou být různé a je jich tolik, že včelku nelze s nějakou přesností určit důvod. Neznám tě a netuším jak se chováš nebo nechováš ve společnosti. Ale ono není společnost jako společnost. Pokud si třeba nepřipadáš dobře v některé společnosti a necítíš se tam být oblíbená, tak je možná na čase zkusit změnit okruh lidí. Žádný člověk není oblíbený ve všech druzích společnosti. Někdo je třeba výborný vypravěč ve společnosti lidí v hospodě a lidi ho mají rádi, ale naopak třeba na úřadě ve společnosti jiných lidí oblíbený není nebo naopak. Společností se obvykle nazývá skupina lidí, které mají něco společného (práci, zájmy, rodina, atd.) Zamysli se nad tím jakou společnost lidí vyhledáváš a jestli tam chodíš proto, že sama chceš a je ti tam dobře. Nebo kvůli partnerovi, kamarádce nebo abys nebyla doma? Přemýšlej o tom jaké máš zájmy a takovou společnost vyhledávej. Například pokud tě baví cestovat, tak můžeš jet na nějaký zájezd, výlet a tam třeba poznáš nové lidi se stejnými zájmy. Pokud špatně navazuješ nové známosti, tak s sebou vezmi kamarádku nebo přítele (popř. manžela - netuším kolik ti je) a ve více lidech se snadněji seznamuješ. Je to hodně individuální. Napiš si na papír, co tě baví, jaké chceš poznat lidi a třeba ti to pomůže v rozhodování. Jinak platí obecná pravidla buď milá, příjemná, usměvavá a slušně upravená a jistě tě budou mít lidi rádi. Jde také o to, co očekáváš, jestli chceš jen nějaké přátele nebo být královna večírků. Nevím jestli jsem ti dost dobře poradila. Pokud ne, tak prosím svůj dotaz ještě více popiš a ráda poradím konkrétněji. Měj se krásně a užívej života. :-)

Míša 13 let - jak být víc oblíbená?

7. 2. 2016 12:25

Dobrý den Aliano chtěla bych se zeptat jak být víc oblíbená? S kamarádkou se ve třídě všichni baví a mají ji rádi a se mnou se nebaví skoro nikdo :( Jak mám udělat abych byla víc oblíbená?

Děkuju za odpověď :)

Aliana Leevi - Re: jak být víc oblíbená?

10. 2. 2016 10:36

Ahojky Míšo,
oblíbenost se někdy přeceňuje. Na jednu stranu hodně lidí chce, aby je měli lidi rádi proto jací jsou a na druhou stranu chtějí být neustále někým jiným - chtějí změnit své vlastnosti, vzhled, povahu... Pramení to z nespokojenosti člověka sám se sebou a tím pádem člověk nebývá zpravidla oblíbený. Jistě je dobré, kdy že člověk snaží zlepšovat, ale nemělo by to být tak, že člověk popírá sám sebe a dělá ze sebe něco, co není. Z toho, co píšeš je vidět, že tě to trápí a chceš, aby tě ostatní uznávali a měli rádi. Nejprve však musíš ty sama přijmout sebe taková jaká jsi a mít se ráda. Ostatní to podvědomě vycítí a budou tě mít pak také rádi. Protože je nepsaný zákon, co o sobě vyzařuješ, co si o tobě lidi myslí. Je tu pak rodina a nejbližší kámoši, kteří tě vidí jinak než lidi, co tě tolik neznají jako lidi ve třídě. Lidé pracují s informacemi, které mají. Rodina jako mamka a taťka tě znají dobře a vědí o tobě hodně věci, tak když máš někdy třeba špatný den, neberou tě že si taková pořád. Nevím jestli to píšu srozumitelně, ale jde o to lidem ve třídě ukázat tvé dobré vlastnosti. Pokud jsi třeba zábavná, umíš vyprávět vtipy nebo je něco, co ti jde, dej to na sobě znát. Hlavně buď v pohodě a nestresuj se. Můžeš zkusit třeba jít ke kadeřnici a nechat si udělat nový účes nebo přines do školy bonbóny :-) to jsou, ale jen takové maličkosti, co z tebe oblíbenou holku neudělají ze dne na den. Spíš je to postupný proces. Všimni si jestli má většina třídy nějaký oblíbený seriál nebo film, tak se na něj můžeš taky kouknout a pak budeš moct citovat hlášky s nimi. Nebo pokud se pořádá nějaká párty, tak tam jdi - budeš mít s nimi nějaké společné zážitky. Ale určitě buď sama sebou a nepředstírej, že jsi něco, co nejsi, protože to ostatní prokouknou. Ale určitě prvním krokem k úspěchu je sebevědomí a pak se taky upřímně zajímej o druhé lidi. Moc ti přeju, aby se ti podařilo být oblíbenější a šťastnější v životě. Měj se hezky :-)

Stela - jak přemluvit rodiče

26. 2. 2016 20:23

Když chci aby se mnou rodiče někam šli nebo jeli, tak nikdy nechtějí. Můžu je jakkoli prosit, ale oni prostě nechtějí. Jak je mám přemluvit?

Aliana Leevi - Re: jak přemluvit rodiče

2. 3. 2016 11:09

Ahoj Stelo,
chápu, že tě to trápí. Ráda bys někam s rodiči šla a oni to odmítají. Je potřeba, abys zjistila, co za tím je. Proč nechtějí někam chodit? Mají z něčeho strach nebo se jim jen nechce? Jakmile zjistíš příčinu ukaž jim výhody toho, když spolu někam půjdete a neboj se použít i příklady z jejich života. Např. Taťko, vím, že máš rád auta. Zjistila jsem, že ve vedlejším městě je výstava aut. Ráda bych tam s tebou šla. Určitě tě to bude bavit a strávíme krásný čas společně. Můžeme si tam popovídat o autech. A co baví mamku? Ráda nakupuje oblečení nebo jí baví ruční práce, či vaření? Najdi si ve vašem okolí nějakou akci, obchod nebo cokoli, co by bylo nějak spojené se zájmy tvojí mamky. A řekni jí, že tam s ní ráda šla. Nevím, co tvoje rodiče baví, o co se zajímají, ale ty jistě ano. Pokud tě nic nenapadá. Tak přemýšlej o tom, co měli rádi dříve nebo jako děti. Pokud nevíš, tak se s ním o tom skus bavit. Ale ne, že na ně udeříš jak to bylo. Jdi na to postupně. Najdi si chvilku klidu, když je jeden nebo oba v pohodě. Vyprávěj jim něco o sobě, jak ti to jde ve škole, co jste třeba psali za testy nebo co jste dělali na kroužku atd. A pak když uvidíš, že je dobrá atmosféra, tak se jich zeptej, co je bavilo, když byli ve tvém věku, čemu se věnovali nebo jestli měli někdy nějaké sny, které se jim nesplnili. Možná zjistíš, že tvůj taťka chtěl být hokejistou a mamka zpěvačkou. Může to být cokoli, ale určitě ti to pomůže vybrat nějakou činnost, která vás bude spojovat. Věřím, že když na tom budeš pracovat a snažit se vycházet s rodiči dobře, že se to změní a budete s rodiči jistě podnikat spoustu super výletů atd. Měj se krásně a užívej života :-)

Denisa 12 - co mam mu to rict

24. 2. 2016 21:22

Ahoj
mam rada kluka, ktery je mladci. Ale za to je roztomili a on jediny mi rozumi a bojim se ze me ma rad jenom jako starsi sestru a ja nevim co mam delat, ale ja doufam, ze bude ochoten mi pomoct i jinak nez kamosema. A jsem rada ze ho mam za kamose beznej bych byla uplne sama a bojim se ze to prokoukne ze ho mam rada