Jdi na obsah Jdi na menu

Co zrovna nejvíc potřebuješ?

1.jpg

Co zrovna nejvíc potřebuješ?

 Potřeby člověka se mohou měnit. To co jsi potřebovala před měsícem už možná nepotřebuješ teď a nyní možná nevíš o tom, co budeš potřebovat za rok... Tento test si proto můžeš udělat víckrát a možná ti pokaždé vyjde něco jiného. Záleží to na tom, co zrovna prožíváš. Můžeš vybrat více odpovědí, které na tebe sedí.

1. Jak vypadá tvůj běžný den?

 a) tolik toho chci prožít a nic nemůžu, jen samé to co musím a nesmím

 b) velmi chaotický a nějak nestíhám všechno udělat a to mě vážně štve

 c) nevím, všechno je tak zmatené, chvíli super a chvíli strašné

 d) mám málo věci a zážitků a vůbec jsem nedoceněná

 e) tak nějak proplouvám světem a připadám si neviditelná a jako bych bydlela někde v noře… nikdo mě nemá rád

 f) nikdy nevím, co nový den přinese, můj život je jako jízda na horské dráze

 

2. V jakém oblečené obvykle chodíš

 a) volné a pohodlné

 b) oblečení neřeším, hlavně aby to bylo čisté

 c) šílené a barevné a hodně vzorované

 d) luxusní oblečení, nebudu nosit konfekci

 e) něco nenápadného

 f) pokaždé mám něco hloupého, co mi vůbec nesluší

 

3. Jak bys chtěla trávit dovolenou snů?

 a) cestováním po světě

 b) opalováním se na pláži

 c) meditací v pokoji

 d) žádná dovolená není dost zajímavá, už jsem toho tolik zažila

 e) kdekoli s partou přátel

 f) s rodinou doma

 

4. Co máš ráda nového?

 a) nové zážitky z cest

 b) nové nápady, co udělat

 c) nové myšlenky

 d) nové oblečení

 e) nové kámoše

 f) nemám ráda nové věci, ale staré, které dobře znám

 

5. S jakými lidmi nejraději trávíš čas?

 a) s takovými, kteří jsou nekomplikovaní a nijak mě neomezují

 b) s lidmi, kteří jsou klidní a milí

 c) s lidmi, kteří mě chápou a neodsuzují

 d) s lidmi, kteří mě obdivují

 e) s lidmi, se kterými si mám co říct

 f) s mými starými, dobrými kámoši

 

6. Z čeho máš strach?

 a) z toho, že budu zavřená mezi čtyřmi stěnami a nebudu moct ven

 b) z toho, že nezvládnu všechno, co se ode mě očekává

 c) z toho že se nerozhodnu pro správné věci

 d) že lidi neuvidí jak jsem úžasná

 e) že umřu sama

 f) že ztratím věci, které jsou součástí mého života

 

7. Bez jaké věci bys nepřežila ani den?

 a) bez peněz

 b) bez diáře

 c) bez možností volby

 d) bez kosmetiky

 e) bez lidí

 f) bez jistot v životě

 

8. Představ si, že bys namalovala obraz tvých pocitů.. Co by na něm asi bylo?

 a) letící pták

 b) klidná řeka

 c)  pravděpodobně něco kontrastního, třeba den a noc nebo motivy černé a bílé

 d) krásný muž

 e) nějakou společenskou akci, kde je hodně lidí

 f) nějakou budovu

 

9. Jak se často cítíš?

 a) svázaně

 b) vyčerpaně

 c) rozpolceně

 d) nadřazeně

 e) osamoceně

 f) ustrašeně

 

 

Vyhodnocení:

Zapiš si kolik ti čeho vyšlo do okének. Pokud máš u více písmen nejvyšší počet bodů, pak to znamená, že asi potřebuješ více věcí.

  a    b    c    d    e   f  

 

Výsledky:

 

Nejvíce:

 

 a 

 

potřebuješ svobodu

 

Z čeho to možná vychází?

Cítíš, že tě něco nebo někdo omezuje nebo se tě snaží spoutat či nějak ovlivnit. Jsi samostatná a sebevědomá a tento pocit si nechceš vzít.

 

Co dělat?

Sepiš si na papír jména lidí nebo názvy věcí, které tě omezují. Napiš si důvody proč tomu tak je. Např. Cítím, že mě omezuje můj přítel, protože mě nechce pouštět do kina s kámoši… nebo Cítím, že mě omezuje můj pokoj, protože v něm nemůžu cvičit. Když si to napíšeš, tak si vypracuj plán řešení. Např. Promluv si se svým klukem o tom, co pro tebe znamenají kámoši… Pokud ti tvůj pokoj nevyhovuje na cvičení, tak cvič v jiném pokoji nebo venku…

 

Tip:

Uvědom si, že každý člověk je svobodná bytost a každý má nárok na svůj názor, osobní prostor, svoje sny a přání. Takže i ty! Jistě, v životě člověk nemůže být stále na 100% svobodný a dělat si neustále, co ho napadne, ale nějaké věci změnit můžeš.

 

 b 

 

potřebuješ odpočinek 

 

Z čeho to možná vychází?

Jsi tolik zaměstnaná vším možným a nemožným, že často nevíš, kde ti hlava stojí. Občas bys tolik chtěla vydechnout, ale nemůžeš. Je přece tolik věcí, které jsou třeba udělat, ale jak to všechno stihnout…

 

Co dělat?

Uvědom si, že jsi jen člověk a ne žádný superman. Je sice fajn, že jsi tak pracovitá a všímavá, ale občas trošku zvolni. Že to za tebe druzí neudělají? Omyl! Napiš si seznam věcí na každý den, které musíš stihnout. Vím, zdá se to možná banální, ale vážně ti to pomůže. Až budeš mít všechny věci sepsané, tak si podtrhni pouze ty, které opravdu nemůže udělat nikdo jiný než ty (zavolat svému kadeřníkovi, jít do práce, umýt si vlasy atd…) Ale jsou tu i takové úkoly, které tvojí účast nutně nepotřebují (posekat zahradu, nakrmit křečka, umýt okna,…) zaúkoluj lidi z rodiny nebo kámoše. Pokud jsi si jistá, že by to nikdo jiný než ty skutečně neudělal, tak si do seznamu napiš poznámky podle důležitosti úkolů. Tzn. Kadeřník možná počká do příštího týdne, ale křečka musíš nakrmit už dnes…

 

Tip:

Vážně musí být všechno hotové? Svět se přece nezboří, když jednou něco vynecháš a odpočineš si. Potřebuješ si skutečně nutně odpočinout a vypnout. Dělej něco, co tě skutečně baví a kdy jsi spokojená.

 

 c 

 

potřebuješ vyrovnanost do života

 

Z čeho to možná vychází?

Černá nebo bílá? Dobro nebo zlo? Sladké nebo slané? Džíny nebo sukně? Život je plný otázek a plný možností a ty stále nevíš, která je ta správná. Neustále se rozhoduješ a tápeš co je lepší a co zvolit. Jsi z toho zmatená a vnitřně rozhozená. Myslíš, že potřebuješ někoho, kdo ti řekne, co máš udělat a co je správné. Ale k čemu by ti to měl ten člověk říkat, když ty budeš zase pochybovat o tom člověku, jestli mluví pravdu nebo lže. Ty máš někdy takový strach, že se rozhodneš špatně, že se nerozhodneš buď pro nic nebo pro oboje..

 

Co dělat?

Každý den je plný rozhodnutí, to vědí všichni. Ale ty si musíš vybrat. Že nevíš, která věc je lepší? Nikdo to neví. Nikdo neví, jestli je lepší modrá nebo zelená, jestli máš oslovit toho super kluka nebo jestli máš na ten ples jít či nejít. Prostě si něco vyber a svého rozhodnutí nelituj, protože i když to v určité chvíli není třeba to nejlepší, tak je to cesta, po které musíš jít, abys našla tu správnou. Nikdo jiný se za tebe rozhodnout nemůže, je to jen tvůj život se tvými chybami a vítězstvími. Potřebuješ vyrovnanost a naučit se poznat co je správné a vyvaruj se jakýchkoli extrémů.

 

Tip:

V životě nemusíš zkusit úplně všechno aby byl tvůj život naplněný. Běž na nejklidnější místo které znáš (do lesa, na půdu, k řece,…) a tam se ponoř do svých myšlenek. Máš strach se rozhodovat, jsi nevyrovnaná a zmatená. Změň to… Snaž se pochopit sama sebe. Pokládej si v duchu otázky proč a zároveň se snaž najít logické odpovědi. Např. Proč jsem tak stydlivá a jindy tak otevřená? Protože se před některými lidmi stydím a před někým ne.. Proč jsem někdy tak veselá a jindy tak smutná? Protože si uvědomuji v určité chvíli určité věci…. Tvoje otázky a odpovědi mohou být úplně jiné, ale vždy se na ně snaž odpovědět upřímně.

 

 d 

 

potřebuješ pokoru

Z čeho to možná vychází?

Chceš všechno rychle a nechceš čekat. Jsi občas netolerantní k vlastním nebo cizím chybám. Potřebuješ se naučit přijímat věci takové jaké jsou a neobviňovat stále někoho.

 

Co dělat?

Uvědom si, že svět se neřídí podle tvých pravidel a každý člověk i když není podle tvých představ je důležitý a jedinečný. Kdyby byli všichni lidé stejní, jak by to na světě asi vypadalo? Byli bychom stádo identických robotů. Rozmanitost je důležitá. Vždyť i v přírodě je každá květina jiná, každý strom se něčím malinko odlišuje a přesto tvoří společně něco nádherného.  Občas trpíš pocitem nadřazenosti. To znamená, že máš pocit, že tvoje pocity, názory, nápady a myšlenky jsou lepší než ty ostatních lidí. Máš pocit, že si možná nezaslouží tvoji přítomnost nebo tvoje rady. Netvrdím, že nejsi dobrá. Jistě jsi v něčem vážně dost dobrá, možná i ve více věcech, ale to ti ostatní také. Bylo by pro tebe dobré abys více naslouchala ostatním a vnímala jejich pocity a názory. Pokud se to naučíš a budeš to dělat, tak uvidíš, že lidé kolem tebe jsou vážně úžasní a velmi zajímavý. Každý člověk něčím jiným, ale to neznamená, že by byl někdo horší či lepší, ale prostě každý je méně či více odlišný. Lidé v sobě skrývají nádherné vlastnosti a možná i ti u kterých bys to ani nečekala.

 

Tip:

Zjisti si oblíbené věci tvých přátel jako je třeba oblíbená barva, film, místo, atd. a snaž se jim udělat radost. Ukážeš tím, že nemyslíš jen na sebe, ale i na ostatní. I když to zpočátku třeba nebudeš myslet na 100% upřímně, tak pokud se budeš snažit, tak to časem přijde. Tak třeba, pokud zjistíš, že tvoje kamarádka má ráda zelenou barvu, tak ji vyrob zelený náramek, pokud zjistíš, že tvůj bratr má rád nějaký film, tak ho pozvi na ten film do kina, pokud zjistíš, že tvoje sestra chodí ráda do přírody, tak jí vezmi s sebou na procházku lesem.

 

 e 

 

potřebuješ společnost

 

Z čeho to možná vychází?

Někdy se cítíš tak moc sama, že nevíš, co s tím. Ostatní jsou podle tebe mnohem oblíbenější a milovanější než ty. Jenomže tak to ve skutečnosti vůbec není. Vědecké výzkumy dokazují, že nejsou lidé, které mi všichni bez výhrad zbožňovali a naopak lidi, které všichni nenávidí. Asi si říkáš, že žádný takový důkaz není a asi máš pravdu. Vymyslela jsem si to. Jde totiž o to, že ty pózy oblíbenosti jsou úplný nesmysl. Každého člověka má alespoň někdo rád a žádného člověka nemilují všichni jeho známí. Vezmi si to logicky. Každý člověk má v průměru několik set známých (ze školy, práce, rodiny, různých akcí, přátelé přátel, kroužků atd.) Ale kdo by měl čas všechny neustále navštěvovat a bavit se s nimi. 1. je to logicky nemožné se každý týden vidět s několika set lidmi a 2. kdo by na to měl čas, peníze a náladu. Takže skuteční přátelé to všichni opravdu nejsou. Lidem stačí okruh nejbližších přátel a rodiny, který je asi 2 - 10 lidí – to jsou ti skutečně nejbližší se kterými se vidíš jak jen to jde. Pak je tu asi tak 5 – 30 lidí, které máš fakt ráda, jsou to kámoši, ale ne nějak extra dobří. Prostě fajn pokec. A potom asi tak milion lidí které znáš, ale moc se spolu nebavíte a když, tak jen výjimečně a nebo to jsou ti lidi o kterých ti někdy někdo vyprávěl, viděla jsi je jednou v životě, nebo prostě víš, že někdo takový někde žije.. asi.. Vím, že ty čísla nemusí být přesné. Někdo má třeba jen 1 nejlepšího kámoše a někdo třeba 15 nejbližších přátel. Čísla jsou však jen orientační. Někdo možná nemá nikoho, koho by považoval za nejlepšího kámoše. Je to vážně různé, ale čísla uvádějí, jak to bývá obvyklé. Můžeš mít ráda kámošku, ale budeš ji považovat za nejlepší kámošku, když jste se 5 let neviděly? připadáš si osamělá?

 

Co dělat?

 Otevři fotoalbum a podívej se, co jsi kdy zažila. Možná najdeš fotku s kámošku z dětství nebo s kámošem z tábora. Oživí ti to vzpomínky a ty si uvědomíš, že možná stačí jen zavolat nebo napsat dopis, sejít se a zavzpomínat. Pokud nemáš fotky, tak si vzpomeň na školu, jestli jsi tam měla nějaké dobré kámoše, na kroužky  atd.

 

Tip:

Potřebuješ nutně mezi lidi. Samota tě ubíjí a než tě úplně zničí, tak na ni vyzraj a někomu se ozvi. Možná ten člověk bude vážně rád a možná ne. To zjistíš, jen když to uděláš. Zavolej nebo napiš třeba 10 lidem kdo by s tebou šel na kafe, do kina nebo na procházku. Uvidíš, někdo se určitě najde a vy si můžete domluvit něco třeba pravidelně. Myslíš, že na tobě přece nezáleží? Tak na to zapomeň, protože to není pravda. Ty jsi důležitá stejně jako ostatní. Pokud máš pocit, že nemáš nikoho s kým by sis mohla popovídat, že ti nikdo nerozumí, tak skus internetovou seznamku a třeba tam najdeš kámoše nebo kluka se stejnými zájmy či názory.

 

f

 

potřebuješ jistoty

 

Z čeho to možná vychází?

Může to být buď tím, že jsi v životě násilím přišla o majetek (povodně, požár, krádež) nebo si svého majetku velmi ceníš a vkládáš do něho práci a peníze. Potřebuješ mít v životě jistotu a vědět, že se můžeš na něco pevného spolehnout. Stavět si vzdušné zámky, to není nic pro tebe. Důvěřuješ tomu, co je logické a podle tebe smysluplné. Máš strach, že budeš bez peněz, bez domova, jídla, tepla domova atd. Potřebuješ mít v životě pevnou skálu o kterou se můžeš opřít. Takové to máš i ve vztazích k lidem. Jsi nedůvěřivá a důvěřuješ jen těm, které prověřil čas a zkušenosti. Nerada se seznamuješ s novými lidmi, protože víš, kdo jsou ti na kterých ji záleží. Trvá ti delší dobu než někomu začneš důvěřovat, ale jsi velmi věrná a spolehlivá. To samé očekáváš od ostatních a proto býváš někdy zklamaná. Těžce neseš pokud se ti rozbije nebo ztratí nějaká věc.

 

Co dělat?

Uvědom si, že to jsou jen věci. Jistě, všichni potřebujeme materiální věci k tomu abychom přežili a mohli žít spokojený život, ale některé věci nebývají tak důležité. Ztratila jsi náramek? Ukradli ti peněženku? OK, vím, není to nic příjemného, ale to je život. Važ si toho co máš. Také si uvědom, že to jsou skutečně jen věci a že by bylo horší, pokud by se stalo něco tobě. V životě se může stát lecos a pokud máš skutečný strach o svůj majetek, tak ho pojisti a nebo rozděl na více míst. K čemu je rozdělení dobré? Např. Rozděl peníze na menší částky na více míst. Pokud přijde zloděj, tak se snižuje pravděpodobnost, že objeví všechno. Pokud přijde požár, tak se snižuje pravděpodobnost, že shoří všechno,… Já vím, většinou máme peníze v bance, ale tak to můžeš dělat i s rodinnými šperky nebo věcmi na kterých ti záleží.

 

Tip:

Važ si toho, co už máš. Je toho jistě více než dost. Říká se, že pravou hodnotu věci poznáme v okamžiku, kdy je začneme ztrácet. Rozhlédni se po pokoji. Ano, udělej to zrovna teď. Pohlédni na všechny věci, které tě obklopují a řekni nahlas „Jsem ráda, co všechno mám!“

Také je pěkné pokud někomu něco dáš. Malé dárky jsou úžasné. Věnuj sousedce tričko, které ti už rok nesedne, ale je ti líto ho vyhodit. Dej sousedovi malému klukovi vláček, po tvém malém bráškovi, který už dávno vyrostl. Věnuj staré nepotřebné věci na charitu. Upínat se přehnaně k věcem není zdravé a nedovolí ti užívat si života. Určitě tím nemyslím všechno rozdat. Jen si myslím, že by bylo fajn, kdybys zašla do kůlny nebo na půdu a zhodnotila, co by ti ani tolik nescházelo a někomu by to možná udělalo radost.

 

 

Komentáře :-)

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ivet - Děkuji

15. 4. 2017 19:04

Tak toto mne opravdu naprosto vystihuje a také mi to moc pomohlo, takže děkuji. :)

denisa - comam delat

14. 2. 2016 13:22

co mam delat kdyz jsem F a kamosi odvrnuli

Marcelka - Vyšlo f

22. 1. 2015 12:21

Vezva test

Julie - Vyšlo mi A)

1. 4. 2014 18:54

V tomto testu mi vyšlo A), ale co mám dělat, když mě omezuje moje matka? A jinak, tento test je přímo skvělý!! Doporučuju! ;)