Jdi na obsah Jdi na menu

Jsi velká trémistka?

Bojíš se vystupovat na veřejnosti? Udělej si tento test a dozvíš se, jak se zbavit trémy nebo jak jí alespoň zmírnit.

jak-velka-jsi-tremistka.png

   (c) PunQ(c) PunQ  Jsi velká trémistka?(c) PunQ(c) PunQ

 

Bojíš se vystupovat na veřejnosti?

Udělej si tento test a dozvíš se, jak se zbavit trémy nebo jak jí alespoň zmírnit.

 

 

Tvoje jméno *4881*           Dnešní datum *4881*

  Hlavně v klidu 

 

 

 

kuratko 1. Jdeš na první rande s klukem svých snů. Co budeš prožívat před schůzkou?

 

 

kuratko 2. Domluvili jste se na 3 hodiny odpoledne v jedné kavárně. Je 15.30 hodin a on nikde a ani nedal vědět. Co si pomyslíš?

 

 

 

kuratko 3. Pamatuješ se ještě na školní besídky na základní škole? Pokud ještě chodíš na základku, tak jsou to jistě ještě poměrně čerstvé vzpomínky... Jak se cítíš, když musíš vystupovat před lidmi s nějakou básní, písní či divadelní hrou?

 

 

 

 

kuratko 4. Jsi na koncertě své oblíbené hudební kapely a najednou hlavní zpěvák vybere několik lidí a vytáhne je na pódium. Mezi nimi jsi i ty a máš se skupinou zpívat.

 

 

 

kuratko 5. Máte psát těžký test, proto se učíš 14 dní dopředu abys vše uměla. V den testu si ještě ráno vše zopakuješ a kámoška tě vyzkouší a ty víš, že všechno perfektně umíš na 1. Ale nastane nečekaná situace. Učitel/ka řekne, že místo testu jen vyzkouší pár lidí. Tebe vyvolá jako první. Jak zareaguješ?

 
  
 

   

Vyhodnocení

Napiš do okének kolik máš čeho zaškrtnuto.

a)       b)      c)

 

Výsledky:

Jakého písmene máš nejvíce. Pokud ti vyšlo 2,2 a 1, tak to jeden skus přemýšlet k čemu by ses přiklonila z ostatních možností více u dané otázky.

 

a)

(c) PunQ Šílenej nervák

Máš panickou hrůzu z vystupování na veřejnosti nebo z jakékoli prezentace své osoby. Bojíš se neúspěchu, výsměchu a nebo nezdaru. Zároveň ani moc netoužíš po tom se nějak předvádět nebo zviditelňovat. Pokud ano a chceš být např. zpěvačkou, tak tu máme vážný problém. Musíš se naučit více si věřit a nepropadat panice při jakémkoli vystupování na veřejnosti. Ale je to důležité i pro běžný život.

Jak na to?

1. krok

Každý den ráno si stoupni před zrcadlo a řekni si - "Jsem šikovná." "Jsem klidná a vyrovnaná." "Působím dobře na lidi." "Vím, že má práce bude mít úspěch." "Umím správně mluvit." "Cítím se v pohodě." (vyber si některou z těchto vět a říkej si to každé ráno před zrcadlem a nebo si to opakuj v duchu na cestě do práce nebo do školy. Musíš si věřit a být spokojená sama se sebou.

 2. krok

Požádej kamarádku, bráchu, mamku nebo taťku jestli by si na tebe udělali chvilku čas, že jim chceš přednést báseň nebo zazpívat píseň. Nemusí to být tvoje tvorba. Klidně jim zazpívej Ovčáci, čtveráci. Jde o to aby sis vybrala 1 osobu, které věříš a přednesla před ní něco u čeho musíš mluvit. Po přednesu se zeptej, jak působíš. Jestli stojíš rovně, jestli mluvíš srozumitelně... atd. Hlavně se neurážej, pokud tě bude ten druhý kritizovat. Zkoušej pak svůj přednes znovu a znovu dokud to nebude bez chyby. 

3. krok

Pozvi pár kamarádek (minimálně 3) k vám domů na návštěvu, domluv se se spolužačkami nebo požádej všechny členy rodiny (babička, děda, teta, strýc) aby zhodnotili tvůj mluvený projev. Čím více lidí, tím je to lepší - více se naučíš. Předveď jim své krátké vystoupení... (stačí krátká báseň) a také je požádej aby to zhodnotili. Když zvládneš mluvený projev před více lidmi, tak už ti nic nebrání v tom abys to zkusila na veřejnosti nebo s lidmi které neznáš nebo jim tolik nevěříš.

Neustále si opakuj, že jsi šikovná a že to zvládneš. Není to nic těžkého. Nemysli na neúspěch a co hrozného by se mohlo stát. To je pak ještě horší a vůbec se pak nemůžeš soustředit.

Pokud je tvůj problém vážnější. Např. prodělala jsi nějaký šok nebo trauma při veřejném vystupování, tak zajdi za psycholožkou a ona ti pomůže. Není to žádná ostuda, chodí k ní spousta lidí. To neznamená, že jsi blázen. Je to doktor jako každý jiný. 

Tip: Před zkoušením ve škole, veřejným vystoupením, prvním rande, a podobnými situacemi se spolehni na něco, co máš ráda. Kup si svou oblíbenou sušenku, vezmi si na sebe své oblíbené tričko, poslechni si píseň, která tě uklidňuje nebo si o tom promluv s někým komu věříš.

 

 

(c) PunQ b) Občas podlehneš 

Jsi vcelku vyrovnaná, ale jsou situace, kdy jsi hodně nervózní. Jindy jsi zase v pohodě. Prostě záleží jak kdy. Lidí jako ty je hodně, takže jsi vcelku normální. Umíš se ovládat a kontrolovat svoje nervy, to je moc dobře.

Tip: Občas nastanou situace, kdy jsi nervózní a nevíš si rady. Z toho si nedělej hlavu, to je život. Ale možná by ti pomohlo pár tipů jak být ještě víc v klidu.

Pokud máš pocit, že vybuchneš s nervy, tak si napočítej pomalu do 10 nebo do 20. Snaž se u toho zhluboka dýchat a pokud to jde, tak myslet na něco milého (např. na štěňátka), ale nemusíš...

Klidu na duši také pomáhá voňavá koupel. Máš svou oblíbenou ovocnou vůni? Např. Miluješ jahody? Kup si sprchový gel nebo pěnu do koupele s vůní jahod. Kolem vany si zapal svíčky nebo vonné tyčinky. Můžeš si k tomu ještě třeba pustit hudbu a relaxovat. Myslím, že nemusím připomínat, že rádio musí být daleko od vody!

Super věc na uklidnění je také masáž. Požádej někoho, kdo tomu, alespoň trošku rozumí aby tě namasírovat. Stačí jen krk a už je úleva znát. Nebo si zajdi na profesionální masáž do nějakého blízkého salonu.

Také pomáhá (i když to všichni děláme běžně) popovídat si s někým. Napsat SMS kámošce, bratrovi, nebo napsat někomu na sociálních sítích (Facebook, atd). V dnešní době už bohužel upadá posílání klasických dopisů na papír a ručně. Napiš kámošce dopis a požádej ji aby ti odepsala. Dělali jsme to snad všichni, když jsme byli mladší, ale teď už se nám to zdá nemoderní. Kašli na módu, je to zábava.

 

 

(c) PunQ c) Naprosto klidná

Tvoje nervy jsou úžasné. Skoro nic tě nerozhodí a máš velkou sebedůvěru. Nepodléháš panice, tedy spíš si myslím, že ani moc nevíš, co panika je... Pokud jsi dříve byla nervák a dnes jsi takto klidná, tak gratuluju, jsi dobrá! Nějak se nenecháš ovlivnit a neřešíš jestli jsi udělala nějaké chyby nebo uděláš. Do věcí se vrháš po hlavě a většinou se ti to vyplácí.

Tip:

Nemáš náhodou kamarádku nebo sestru, která trpí trémou na veřejnosti? Snaž se jí pomoct a dodat odvahu. Třeba jí zkus navrhnout společné vystoupení před publikem nebo si něco vymysli, čím jí zbavíš jejího trápení. 

 

jak-velka-jsi-tremistka.png

 

Komentáře :-)

Přidat komentář

Přehled komentářů

jana - Zajímavost

Zdarec. Teď se šíří po netu a mezi lidma revoluční metoda výdělku peněz, velice snadná na pochopení :) Už od začátku ledna si takto sama přivydělávám a penízky přibývají :) Nad poměry si díky tomu sice nežiju, ale dokud můžu, tak toho využívám na maximum. Přečtěte si to taky na www.CervenaCerna.cz

Portrét

kontakt:

info@alianaleevi.com


Statistiky

Online: 4
Celkem: 660961
Měsíc: 5771
Den: 228