Jdi na obsah Jdi na menu

Umíš odpouštět?

5. 3. 2011


 Umíš odpouštět? 

Někdo ti něčím ublížil. Dokážeš mu odpustit? Udělej si test a zjistíš to.  Pokud máš test vytištěný, tak zapisuj přímo do něj a pokud ne tak zaškrtávej odpovědi na mých stránkách a můžeš doplňovat jméno atd.

Jméno:

 Datum:

 Lidi, který tě poslední dobou štvou:

  

1. Kamarád/ka ti dlouho nevrátil/a tvou tužku co jsi mu/jí půjčila. Co uděláš?

a) Pravděpodobně si ani nevzpomenu, že má mojí tužku. Když jde o takové maličkosti, tak to nepovažuji za podstatné.

b) Záleží, jestli tu tužku budu potřebovat nebo jestli byla pro mě nějakým způsobem cenná. Když tak mu/jí to připomenu.

c) Budu na to pořád myslet. Nenechám se okrádat. Teď to je tužka a co to bude příště? Celý penál? Důrazně mu/jí to řeknu a budu požadovat zpět svou tužku.

 

2. Tvůj kluk/tvoje holka ti zahne a ty to zjistíš. Jak zareaguješ?

a) Udělám mu/jí takovou scénu že na to do smrti nezapomene, nebo vymyslím nějakou krutou pomstu...

b) Samozřejmě mě to štve, ale nebudu nic moc dělat. Počkám, jak se to vyvine. Třeba se to nějak vysvětlí...

c) Rozumně a v klidu si s ním/ní promluvím a vše si vyříkáme. Podle toho se potom rozhodnu, jestli má náš vztah cenu.

 

 

3. V obchodě ti prodavačka vrátila o 30 Kč méně než měla. Jak budeš v této situaci jednat?

a) Pokud si toho vůbec všimnu, tak dělám, že se nic nestalo.

b) Vyjedu na ni co si to dovoluje,  a že se okrádat nenechám.

c) V klidu jí vysvětlím svou situaci a očekávám, že mi těch 30 Kč vrátí.

 

 

 4. S rodičema se ošklivě pohádáš. Jak se k nim chováš druhý den?

a) Jsem uražený/uražená a nemluvím s nimi.

b) Na včerejší hádku jsem už zapomněl/a a dělám, jakoby se nic nestalo.

c) Mrzí mě ta hádka, tak se to snažím v klidu vysvětlit a přijít na příčinu hádky nebo se alespoň omluvit.

 

 

5. Ve škole/na pracovišti jsi dlouho na něčem pracoval/a a učitel/zaměstnavatel tě dostatečně neohodnotí. Co uděláš pro to aby se to změnilo?

a) Zajdu za učitelem/zaměstnavatelem a vysvětlím mu situaci a snažím se o vyřešení problému. Zajímá mě, co ho vedlo k jeho chování.

b) Jsem velmi naštvaný/á a potřebuji si na někom vylít vztek. / Řeknu učiteli/zaměstnavateli jak se mě svým jednáním dotknul.

c) Mrzí mě to, ale pokud  učitel/zaměstnavatel nezačne o té práci mluvit sám, tak já nic říkat nebudu. Ostatně možná bude lepší, když se to nebude řešit....

 

 

6. Jsi v partě přátel a dobře se bavíte, ale najednou jeden z tvých přátel řekne něco, co jsi mu řekl/a jako tajemství, které si měl nechat pro sebe. Jak se cítíš a jak zareaguješ?

a) Dělám, jakože je to velká legrace a nedám na sobě znát zklamání. Možná to bude lepší, že to už v sobě nemusím držet.

b) Vadí mi to, ale mezi ostatními nedám nic znát. Později si však s dotyčným promluvím o samotě a vyříkáme si to. Záleží také na tom, jaké to bylo tajemství

c) Hrozně mě tím naštval/a a v životě mu/jí to neodpustím. Odejdu z party pryč, protože v téhle náladě nemůžu zůstat.

 

 

 7. Koupíš si nové oblečení, které se ti moc líbí a ptáš se na názor kamaráda/kamarádky. On/ona ti to však zkritizuje, nelíbí se mu/jí to. Co uděláš?

a) Urazím se a okamžitě zkritizuji nějakou jeho/její věc ať vidí jaké to je.

b) Respektuji jeho/její názor, ale řeknu, že se mi to líbí, tak to budu nosit.

c) Nějak mi to ani nevadí. Každý má nějaký názor. Beru to spíš jen jako konverzaci než radu. Dál se s ním/ní bavím, jakoby jsme se o mém novém oblečení vůbec nebavily/i. 

 

8. Tvůj kluk/tvoje holka ti v hádce vlepí facku. Potom se ti ale pořád omlouvá. Co to pro tebe znamená? Odpustíš mu/jí?

a) Ani náhodou. Jestli někdo někoho uhodil jednou tak to udělá znova. Omluvy mě nezajímají. Hodně mě zklamal/a. Budu uvažovat o rozchodu.

b) Nevím, je to těžké. Jestli je to v hádce, tak se to dá pochopit. Když mě tolik prosí, tak mu/jí asi odpustím.

c) Záleží na délce vztahu a jak si jinak rozumíme. Taky je důležité, jestli podobná situace už někdy nastala. Možná odpustím a možná ne. Musím to promyslet.

 


 

 

 9. Kamarád/kamarádka ti před nějakým časem hodně ublížil/a a přestali jste se kamarádit. Ty jsi mu/jí však po dlouhé době odpustil/a. Nějakou dobu bylo vaše přátelství jako dřív, ale potom ti zase vědomě hodně ublížil/a. Hrozně se ti omlouvá a prosí o odpuštění. Slibuje, že už se to nikdy nestane. Věříš mu/jí? Dokážeš znovu odpustit?

a) Asi ano, věřím, že se lidé mění a také věřím na další šance. Odpustím klidně víckrát, když vidím, že toho lituje. Každý dělá chyby.

b) Nevím, je to těžká otázka. Musím hodně přemýšlet. Zvažuji pro a proti a také jakou cenu má pro mě to přátelství.

c) Ani náhodou. Nebudu někomu pořád odpouštět do nekonečna.

 


 

 

10. Ve tvém životě nastane nečekaná situace, která je pro tebe nezvyklá. Je to pro tebe šok a proto nejsi schopen/schopna uvažovat jako v běžných situacích. Z toho důvodu se zachováš nesprávně a zcela jinak než jak se chováš normálně. Jaký máš z toho pocit?

a) Hrozně mě to štve a pořád na to musím myslet. Nedokážu si odpustit své chování. To, že pro mě je to nová situace, přece neomlouvá mé jednání. Moc mě to mrzí.

b) Pokud to není vyloženě něco hodně závažného, tak to neřeším. Nikdo není dokonalý a je úplně normální, že nevím jak se chovat v neznámých situacích. Příště to bude lepší. Nijak zvlášť se tím nezabývám. Pokud je to něco komického tak se tomu tak akorát zasměji.

c) Samozřejmě mě to mrzí, ale spíše si z toho vezmu poučení. Záleží také na situaci. Pokud jsem svým chováním nikoho neohrozil/a jak to hodím za hlavu. Pokud jsem však někomu ublížil/a tak mě to štve a snažím se to napravit.

   1 10 
 A  1  3  1  3  2  1  3  3  1  3
 B  2  1  3  1  3  2  2  1  2  1
 C  3  2  2  2  1  3  1  2

 3

2

 

 

( Podle vybraných odpovědí se podívej kolik máš bodů. Všechny body sečti a výsledek napiš do Celkového počtu bodů nebo si poznamenej na vytištěný test.)

  Celkový počet bodů:

 

 

 V

Ý 

 S

 L

Y :


 

 

30 - 25 BODŮ

Nikdy neodpouštíš

V odpouštění máš své pevné zásady a jen tak někomu něco neodpustíš. Bohužel kolikrát ani sám/sama sobě. Často se utápíš v lítosti a přemýšlíš, co by bylo kdyby.... Pokud ti někdo něčím ublíží, tak mu to odpustíš jen velmi výjimečně. Své přátelé si také vybíráš velmi opatrně a zastáváš názor, že když tě někdo zradí jednou, tak to udělá znova, a proto mu nemíníš odpustit. Často na lidech hledáš chyby a neuvažuješ nad tím, že nikdo přece není dokonalý a chybovat je lidské. Měl/a bys více odpouštět ostatním ale i sobě. Neužírej se minulostí, ta už vrátit nelze, ale žij pro budoucnost, protože tu ještě pořád můžeš ovlivnit.

 

 

 

24 - 15 BODŮ

Odpouštíš jak kdy a jak komu

Máš skvělý přístup k odpouštění. Uvažuješ rozumem a nenecháš se ovlivnit náladami a emocemi. Rovněž pro tebe nemá rozhodující vliv názor ostatních, ale raději si vše prověříš sám/sama. Podle tebe je odpuštění důležité a odpouštět se má. Neodpouštíš však vždy a všem. Pokud cítíš, že ten kdo ti ublížil toho ani trochu nelituje, tak mu neodpustíš. Ne snad, že by ses užíral/a, ale prostě na křivdy nezapomínáš. Někdy to na sobě nedáš ani znát. Odpuštění je věc duše a proto se s tím nějak neoháníš. Pokud ale vidíš, že ten, kdo ti nějakým způsobem ublížil, toho lituje a cítíš, že by se polepšil, tak mu odpustíš klidně i víckrát. Záleží ti také na tom co ten člověk provedl a jestli si j vědom toho, že ti ublížil. Také pokud ty sám/sama jsi udělal/a něco čeho bys mohl/a litovat, tak se zamýšlíš nad tím, jestli to má vůbec cenu se nad tím trápit. Někdy se projeví u každého lítost, aniž by to dokázal nějak výrazně ovlivnit, ale je spoustu drobných omylů co člověk dělá, které za to ani nestojí. To ty moc dobře víš, a proto většinou jednáš správně.


 

14 - 3 BODY

Odpustíš všem

Pokud uděláš nějakou chybu, tak to většinou hodíš za hlavu a tzv. jdeš prostě dál. Nikdo není dokonalý a každý dělá chyby, co na tom. Pokud ti někdo ublíží, tak mu dokážeš rychle odpustit. A i když stále nějak nemůžeš překousnou křivdu, která byla na tobě spáchána, tak děláš jakoby nic a snažíš se na to zapomenout. Přestože se jeden den s někým pohádáš, tak dokážeš druhý den dělat jakoby žádná hádka ani nebyla. V některých věcech jednáš trochu nerozvážně a necháš se lehce ovlivnit. Viník tě nemusí dlouho prosit za odpuštění. Někdy si dokonce ani nevšimneš drobných špatností, které jsou na tobě páchány. V některých situacích je to jistě užitečné, ale musíš si dát pozor, aby tě někdo nevyužíval ve svůj prospěch. Stanov si hranice. Pokud tě někdo, už mockrát zklamal, tak nad tím trochu zapřemýšlej. Neodpouštěj všem, máš také svojí důstojnost. Uvažuj trochu nad tím, kdo si tvé odpuštění zaslouží.

umis-odpoustet.png

 

Komentáře :-)

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mončičák - Super výdělek

17. 3. 2013 17:14

Buďte zdrávi. Mám pro Vás tip, je to nová možnost, jak vydělávat z domova, skvělá i pro maturanty :) Už od začátku ledna si takto sama přivydělávám a fakt mě to nadchlo.. Milionářku to ze mě sice neudělá, ale když to jde, tak jsem vděčná za každé přilepšení. A tohle všechno znám z www.CervenaCerna.cz

Leally2301N - ..

25. 3. 2011 21:42

ahoj, ja jen ze slusnosti odepsala, i kdyz je to tak dlouho :D
jo ja sims hraju docela dlouho a porad, downloadu mam spoustu, ale porad se mi zda, ze jich mam malo :D